Mesafeli Satış Sözleşmesi

1. TARAFLAR

a) Aracı Hizmet Sağlayıcı

Mersis Numarası:0071092458600001
Ticari Unvanı:ARABA KİRALA TEKNOLOJİ ANONİM ŞİRKETİ
Adresi:Barbaros Hayrettin Paşa Mah. 1995. Sok. No:1-3 Akros İstanbul İç Kapı No:6 Esenyurt 34522 İSTANBUL
Vergi Dairesi:Büyükçekmece
Vergi Numarası:0710924586
Kep Adresi:[email protected]
UETS:25909-82931-45768
Telefon:+90 850 888 66 55
E-Mail:[email protected]

 b) Hizmet Veren

Mersis Numarası: 
Ticari Unvanı: 
Adresi: 
Vergi Dairesi: 
Vergi Numarası: 
Kep Adresi: 
UETS: 
Telefon: 
E-Mail: 

 c) Hizmet Alan

Adı, Soyadı,Unvanı: 
Adresi: 
Vergi Dairesi: 
Vergi Numarası: 
Telefon: 
E-Mail: 

 2. SÖZLEŞMENİN KONUSU

2.1. İşbu sözleşme arabakirala.com.tr veya Araba Kirala, Android/İos mobil uygulaması üzerinden tedarikçilere ait araç/araçlar, hizmet/hizmetler ve diğer tüm hükümlerin satın alınmasını kapsamaktadır. Sözleşme kapsamında tedarikçiler tarafından online olarak API/XML olarak gönderilen araç/araçların ve hizmetlerin Aracı Hizmet Sağlayıcı vasıtasıyla elektronik ortamda yapılan rezervasyonların ilgili kanun ve Mesafeli Satış Sözleşmesi uyarınca taraflara ait hak ve yükümlülükleri belirler.

2.2. İşbu tanzim edilen sözleşme 6502 Sayılı Kanun ve Mesafeli Satışlar Yönetmeliği kapsamına göre düzenlenmiş ve yayımlanmıştır.

2.3. İşbu sözleşme kapsamında Hizmet Alan, Hizmet Veren tarafından sunulan hizmetlerin Aracı Hizmet Sağlayıcı üzerinden satın alması sebebiyle Mesafeli Satış Sözleşmesi kapsamına düzenlenmiş olup, Hizmet Veren rezervasyon sonrasında Hizmet Alan tarafından aracı ve ürünleri teslim alma aşamasında fiziki olarak sözleşme düzenleyecek ve ıslak imzalı sözleşmeyi tanzim edecektir.

2.4. İşbu sözleşme Aracı Hizmet Sağlayıcı tarafından hazırlanmış olup, Hizmet Veren’e ait sözleşmenin eki hükmündedir. Hizmet Alan, koşulları onaylaması sonrasında sözleşmenin tüm hükümlerini kabul etmiş sayılır.

2.5. İşbu sözleşme sadece Aracı Hizmet Sağlayıcı ve Hizmet Alan’ın yükümlülüklerini belirlemektedir.

3. REZERVASYON İŞLEMLERİ

3.1. Hizmet Alan, işbu sözleşme kapsamında kabul etmiş olduğu rezervasyona ait aracın temsili bir araç ve muadili olduğunu kesin kiralayacağı aracın tedarikçi ofisinde belirleneceğini kabul, beyan ve taahhüt eder. Hizmet Alan, işbu sözleşmeye konu aracı veya muadilini teslim alamaması durumunda Aracı Hizmet Sağlayıcının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır, Hizmet Alan bu durumu peşinen kabul, beyan ve taahhüt eder. Hizmet Alan, rezervasyon aşamasında seçmiş olduğu aracı Hizmet Veren tarafından teslim alamaması veya muadil yada farklı bir araç teslim alması durumunda her ne ad altında olursa olsun Aracı Hizmet Sağlayıcıdan ücret talep edemez.

3.2. Hizmet Alan, işbu sözleşme kapsamında satın almış olduğu ek ürün veya ek hizmetlerin içeriğinin Hizmet Veren tarafından karşılanacağını ve Aracı Hizmet Sağlayıcının bu hizmetlere müdahale imkanı olmadığı gibi teminatlarını belirleme gibi bir yetkisinin de olmadığını peşinen kabul, beyan ve taahhüt eder.

3.3. Hizmet Alan, rezervasyon sonrasında tedarikçi tarafından uygulanan iptal ve iade şartlarına göre rezervasyon iptali talep etmesi durumunda kesinti yapılacağını kabul ettiğini beyan eder. Tedarikçi tarafından yapılacak olan kesinti bedelleri Tedarikçi sayfasında ve ödeme sayfasında Hizmet Alan’a gösterilir.

4. GENEL SÖZLEŞME HÜKÜMLERİ

4.1. Hizmet Alan, Kişisel Bilgilerini ve Kredi Kartı bilgilerini üye panelinden değiştirebilir. Kişisel bilgilerin doğruluğu Hizmet Alan’ın kendi sorumluluğundadır.

4.2. Hizmet Alan, Aracı Hizmet Sağlayıcıya ait web sitesi ve/veya mobil uygulamalar üzerinden yapmış olduğu rezervasyon onaylandıktan sonra rezervasyon üzerinde herhangi bir değişiklik işlemi sağlanamaz.

4.3. Hizmet Alan, Hizmet Veren’e ait araçların kiralanması işlemi sırasında kendi adına kayıtlı kredi kartını ibraz etmek zorundadır. Bu madde Hizmet Veren tarafından kiralama şartı olup kredi kartının ibraz edilmemesi durumunda rezervasyon iptal edilerek ödenen tutarın iadesi yapılmaz.

4.4. Hizmet Veren, rezervasyon işlemini tamamlamak ve hizmet sağlamak zorunda değildir. Rezervasyon işlemi sonrasında Hizmet Alan’a ait finansal veriler, Findeks bilgileri, kimlik doğrulama gibi işlemler Hizmet Veren tarafından yapılır ve yine Hizmet Veren tarafından uygun görülmesi durumunda araç kiralama işlemi tamamlanır. Hizmet Alan, Hizmet Veren tarafından aracın kendisine teslim edilmemesi durumunda Aracı Hizmet Sağlayıcı’yı sorumlu tutamaz ve her ne ad altında olursa olsun herhangi bir ücret veya zarar tanzimi talep edemez.

4.5. Aracı Hizmet Sağlayıcı, hiçbir koşulda Hizmet Alan’a rezervasyon garantisi vermez. Hizmet Alan’a hiçbir şart ve koşulda araç kiralama hizmet taahhüttün de bulunmaz.

4.6. Aracı Hizmet Sağlayıcı, Hizmet Alan tarafından web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden yapılan rezervasyonu online olarak Hizmet Veren’e iletmekle yükümlüdür. Aracı Hizmet Sağlayıcı, Hizmet Alan’a ait kişisel verileri, araç seçenekleri ve ödeme yönetimi Hizmet Veren’e online olarak iletir. Aracı Hizmet Sağlayıcının işleten dahil olmak üzere herhangi bir sıfatı ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

4.7. Hizmet Alan, işbu Mesafeli Satış Sözleşmeni kabul ettiğini öne sürerek Hizmet Veren tarafından tanzim edilecek olan sözleşmeleri imzalamaktan imtina edemez.

4.8. Hizmet Alan, rezervasyon işlemini tamamladıktan sonra seçmiş olduğu lokasyondan aracı teslim alacağını, Hizmet Veren’e ait kiralama sözleşmesini ıslak imzalı olarak tanzim edeceğini, yeni tip ehliyet ve kimlik kartını kiralama ofisinde ibraz edeceğini, Findeks raporunu onaylayacağını, kendi adına düzenlemiş kredi kartını ibraz edeceğini, rezervasyon işlemi sonrasında 3. Şahıs adına herhangi bir teslimatın yapılacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.9. Hizmet Alan, Aracı Hizmet Sağlayıcı tarafından sunulan web sitesi ve/veya mobil uygulama üzerinden rezervasyon işlemini tamamlama aşamasında kullanmış olduğu kredi kartının kendisine ait olduğu yada kredi kartının başkasına ait olması durumunda tüm idari, hukuki ve cezai yaptırımların kendisine ait olacağını kabul eder. Hizmet Alan, Aracı Hizmet Sağlayıcı sistemlerinden rezervasyonu hangi kredi kartıyla yaparsa yapsın Hizmet Veren ofislerinde kendi adına kayıtlı olan kredi kartını ibraz ederek depozito ve diğer tüm hizmetlerin ödemesini yapmak zorundadır. Hizmet Veren, Sanal kart kabul etmez.

4.10. Hizmet Alan, rezervasyon aşamasında kullanmış olduğu kredi kartının daha sonra banka tarafından ters ibraz/geri çekme (chargeback) bildirimi yapılması durumunda oluşacak olan tüm zararlardan müteselsil olarak sorumludur. Hizmet Alan, kullanmış olduğu kredi kartının tüm kullanım sorumluluğunun kendisini olduğunu beyan, kabul ve taahhüt eder.

4.11. Hizmet Alan, Aracı Hizmet Sağlayıcıya ait web sitesi ve/veya mobil uygulamalar üzerinden ön ödemeli yada tutarın tamamı ödemeli olarak rezervasyon işlemini gerçekleştirebilir. Ön Ödemeli rezervasyon oluşturması durumunda Hizmet Veren tarafından ön ödeme tutarı düşülerek rezervasyon başlangıcında teminatla beraber kalan tutar Hizmet Alan’ın kendi adına kayıtlı kredi kartından tahsil edilir. Hizmet Alan, Aracı Hizmet Sağlayıcıya tutarın tamamını ödemesi durumunda Hizmet Veren sadece Hizmet Alan’dan satın almış olduğu ek ürün var ise onun bedelini tahsil edecek ve yine Hizmet Alan’a ait kredi kartından teminat tutarını alacaktır.

4.12. Hizmet Alan, Hizmet Veren’e ait tüm kiralama koşullarını baştan kabul ettiğini peşinen beyan ve taahhüt eder.

4.13. Hizmet Alan, Aracı Hizmet Sağlayıcı tarafından Hizmet Veren’e ait sunulan araçların muadil olduğunu ve aynı segmentte yada farklı bir segmentte araç teslim edilebileceğini bildiğini peşinen kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.14. Hizmet Alan, rezervasyon işlemini tamamlarken herhangi bir hata yaptığını fark etmesi yada bilgilerin de herhangi bir hata olması durumunda rezervasyonunu iptal ederek yenisini yapabilir.

4.15. Aracı Hizmet Sağlayıcı, işbu sözleşme kapsamında sadece komisyon karşılığında aracılık hizmeti vermekte olup sorumluluğu Hizmet Alan’ın online olarak yapmış olduğu rezervasyonu Hizmet Veren’e iletmekle sınırlıdır. Hizmet Alan, Rezervasyon öncesinde ve sonrasında Hizmet Veren’e yönlendireceği herhangi bir hukuki dava, icra işlem gibi sayılanlarla sınırlı kalmaksızın idari, cezai ve hukuki işlemde Aracı Hizmet Sağlayıcı’yı muhatap olarak almayacaktır.

4.16. Aracı Hizmet Sağlayıcı sadece rezervasyon aşamasında taraf olup, bunun dışındaki herhangi bir durum ve olayda taraf değildir.

5. CAYMA HAKKI

5.1. Hizmet Alan’ın 6502 sayılı Kanun ve 29188 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği md. 15/1(g) hükümleri uyarınca cayma hakkı bulunmamaktadır.

6. UYUŞMAZLIK DURUMU

6.1. İş bu sözleşme sebebiyle Hizmet Alan tüm şikâyet ve itirazlarını, 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun’da ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği gereğince her yıl belirlenen parasal sınırlar dikkate alınarak, Hizmet Alan‘ın işbu rezervasyon hizmetini aldığı veya ikametgâhının bulunduğu yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyetine ve/veya yetkili Tüketici Mahkemelerine başvurabilir. 

6.2. Aracı Hizmet Sağlayıcı, hiçbir aracın işleteni/kiraya vereni olmadığı gibi oluşabilecek hiçbir hukuki durumunda bir parçası değildir.

İş bu 6 maddeden oluşan mesafeli satış sözleşmesi __/__/____ tarihinde 1 (bir) nüsha olarak taraflar arasında elektronik ortamda akdedilmiş olup, Sözleşme’nin bir nüshası Hizmet Alan’a elektronik posta yoluyla gönderilmiştir.

Hizmet Alan sürekli olarak bu sözleşmeye https://arabakirala.com.tr/kurumsal/satis-sozlesmesi/ linkine tıklayarak ulaşabilir.

Araba Kirala Teknoloji Anonim Şirketi

 Son Güncellenme Tarihi : 29/01/2023