Seyahat Rehberi

İstanbul İhlamur Kasrı Gezi Rehberi

08.07.2023
İçerikler [göster]

İstanbul İhlamur Kasrı Gezi Rehberi

Ihlamur Kasrı, İstanbul'unBeşiktaşsemtinde bulunan tarihi bir yapıdır. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.  Kasrın tam adı “Muhsinzade Mehmet Paşa Ihlamur Kasrı” olup, adını bulunduğu semt olan ıhlamur'dan almıştır. Yapının 1. Ihlamur Kasrı, Türk-Osmanlı mimarisinin etkileyici bir örneğidir. Bina iki katlı bir konak olarak tasarlanmış ve güzel bahçelere sahiptir. Döneminde memur ve devlet adamlarının konaklaması için kullanılmıştır.

 Taş işçiliğinde yapılmış nefis ahşap oymalar, freskler ve desenler vardır. Avizeleri, halıları ve mobilyalarıyla da dönemin zenginliğini ve ihtişamını yansıtıyor.Merasim Köşkü olarak bilinen yer, günümüzde Ihlamur Kasrı olarak bilinmektedir. Ihlamur köşkü tek katlı dikdörtgen bir yapıdır. Ayrıca Ihlamur köşkünde kesme taş kullanılmıştır.

İstanbul İhlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı şehrin gürültüsünden ve karmaşasından kendini korumayı başarmıştır. Etrafı yüksek duvarlarla çevrili olan köşk toplam üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar şunlardır Ihlamur Mahalli, Muhabbet Bahçesi  Hacı Hüseyin  olarak bilinmektedir. Ihlamur köşkü elden geçirilmiş değişikliklere dönüştürülmüş ve farklı amaçlarla kullanılmıştır. Bir süre hastane olarak hizmet vermiş, daha sonra müze olarak kullanılmıştır. kelimeler özel etkinlikler ve sergiler için bir mekan işlevi görür.

İstanbul İhlamur Kasrı

İstanbul Ihlamur Kasrı Hakkında Kısa Bilgiler

İstanbul Ihlamur Kasrı Milli saraylara bağlıdır. Ihlamur kasrı gezi planınız var ise yanınızda müze kart olmanızda fayda var. Yok ise kesin çıkarmalısınız. Ihlamur kasrına müze karttınız var ise geçişler ücretsizdir. 

İstanbul İhlamur Kasrı

Yerli ve yabancıları uğrak noktası olan ıhlamur kasrı giriş ücretleri ise yerliler için müze +bahçe kısmına girişler 25 TL'dir. öğrencilerin ise giriş ücretleri (7-25 yaş ) 10 TL'dir. Sadece bahçe kısmı ise 10 TL'dir. Yabancı  turistler için ise girişler müze +bahçe kısmına girişler 60 TL'dir. öğrencilerin ise giriş ücretleri (7-25 yaş ) 20 TL'dir. Sadece bahçe kısmı ise 10 TL'dir.

 İstanbul Ihlamur kasrına ziyaret saatleri ise Dini bayramları yanı sıra yılbaşı ve pazartesi günleri kapalıdır. Diğer günler ise saat 9.00/17.30 arası açıktır. Ihlamur kasrı bahçe kısmının içerisinde bir kafeterya mevcuttur. Sevdikleriniz kahvaltı yapabilirsiniz. Detaylı bilgi ve iletişim için 0212 259 50 86 / 118 – 119 nolu telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

İstanbul Ihlamur Kasrı Nasıl Gidilir?

Araç Kiralama

İstanbul Ihlamur Kasrı gezi planınızda var ise Kişiselaraçla veyakiralık araç ileulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul Beşiktaş Meydana  10 dakikalık uzaklıktadır. Ihlamur kasrına gidebilmek için fındıklık Tramvay hattını kullana bilirsiniz. Ihlamur kasrı hattından geçen hat ise Zeytinburnu Kabataş hattıdır. Ayrıca buraya gidebilmek için metro, İDO, İETT ve Füniküleri kullanabilirsiniz .

Ihlamur Kasrı'na otobüsle ulaşım sağlamak için alttaki İett otobüslerini kullanabilirsiniz.

  •   26 DİKİLİTAŞ - EMİNÖNÜ
  •   26A FULYA MAHALLESİ - EMİNÖNÜ
  •   26B FULYA MAHALLESİ - KABATAŞ 
Kategoriler: Seyahat Rehberi