Bingöl Araç Kiralama

Bingöl

Bingöl Hakkında

Bingöl

Bingöl Doğu Anadolu bölgesi sınırları içinde yer alır. Yukarı Fırat nehri üzerinde harika bir konuma sahiptir. Güneyinde Diyarbakır, batısında Elazığ ve Tunceli bulunmaktadır. Kuzeyinde Erzurum ve Erzincan vardır. Gezilebileceğiniz muhteşem  doğal güzelliğe ve tarihi yerlere sahiptir. Bingöl'ün ekonomisi hayvancılık, tarım ve ormancılığa dayalıdır. Kent ekonomisinde önemli yer tutan hayvancılık, temel geçim kaynağıdır.  Yer altı kaynakları bakımından yeterli rezervi bolluğa sahip olmayan Bingöl'ün Genç ilçesinde demir yatakları, Karlıova ilçesinde linyit yatakları bulunmaktadır.

Bingöl Hakkında Kısa Bilgi?

Bingöl'ün bilinen en eski adı Çabakçur'dur. Bu isim akan temiz su anlamına gelir. Antik çağda bu şehir Urartuların sınırları içindeydi. Daha sonra Asur, Pers ve Makedonya Kralları Büyük İskender'in egemenliğine girmiştir. Evliya Çelebi de seyahatnamesinde bölgeye bu adı verenin Büyük İskender olduğunu belirtmektedir. Çapakçur bölgesi, Malazgirt Savaşı'nda Büyük Selçuklu Devleti topraklarına katılmıştır. Eyyubiler, Celaleddin Harzemşahlar, Timur ve Safeviler daha sonra burayı fethetmişlerdir. Osmanlı Sultanı I. Selim'in saltanatı sırasında Bingöl, Osmanlı İmparatorluğu  bağlandı. Bingöl, cumhuriyet ilan edildikten sonra  ilk önce 1926'da Elazığ'a, daha sonra 1929'da Muşa bağlanmış ve son olarak  1936 resmi kanunla il olmuştur. 

Bingöl Araç Kiralama?

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bingöl'ün tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Şehre iş veya gezi amaçlı gelen ve çeşitli ulaşım araçlarını kullananlar, Bingöl Araç Kiralama işlemi yaparak daha kolay ve  daha rahat bir şekilde dolaşabilirler. Muhteşem doğa güzelliğe sahip olan Bingöl'de, araç kiralayarak rahatlıkla gezilebilirsiniz. Dağlık ve engebeli araziye sahip olan  Bingöl'de araç kiralamak isteyenler,  arabakirala.com.tr web sitesinden farklı segmentlerden ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.

Bingöl Gezilecek Yerler?

  • Tarihi Yerler
  • Mimari Yapılar
  • Özel Müzeler
  • Kutsal ve Dini Yerler
  • Doğal güzellikler

Büyüleyici doğal güzellikleri ile Türkiye'nin en değerli şehirlerinden biri olan Bingöl, yaylaları, dağları, yöresel lezzetleri, kış sporları ve avcılık gibi aktiviteleri ile Doğu Anadolu'nun en gözde şehirlerinden biridir. Bingöl gezilecek yerler listenize kesinlikle eklemelisiniz. Hesarek kayak merkezi, Bingöl'ün kışı turizm etkin olduğu  yerlerden biridir; ve şehir merkezine oldukça yakındır. Kayak merkezi çevresinde birçok tesis bulunmaktadır.

Bingöl Konum
Mobil Uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery