Malatya Rent a car

Malatya

Malatya About

Malatya

Malatya, zengin kültürel mirası ve yeşil doğası ile Türkiye'de ziyaret edilmesi gereken önemli bir yerdir. Kültürel olarak Anadolu'nun doğduğu bölgede bulunduğumuz için tarihi eserler Türkiye'nin her köşesinde bulunabilir. Malatya ili de bu illerden biri olarak öne çıkıyor.

Malatya Hakkında Kısa Bilgi?

Malatya, Türkiye'nin Doğu Anadolu bölgesinde Yukarı Fırat üzerinde yer almaktadır. Batıda Kayseri ve Kahramanmaraş, doğuda Elazığ, kuzeyde Sivas ve Erzincan, güneyde Adıyaman ile çevrilidir. Bu şehir aynı zamanda kayısı diyarı olarak da bilinir. Malatya dünyaca ünlü kayısı bahçelerine sahip olduğundan kuru kayısı üretiminin büyük bir kısmı bu bahçelerden sağlanmaktadır. Malatya'nın da köklü bir tarihi var. Bu ilin adı ünlü Kültepe anıtlarında Melita olarak geçmektedir. Hitit tablolarında Maldia olarak geçmektedir. Bu adlar zamanla pek çok biçim almış ve bugünkü Malatya adını almıştır. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Malatya, ülkemizin en kalabalık 27. ili olup, burada yaklaşık 772 bin kişi yaşamaktadır. Malatya, tarih boyunca birçok uygarlığın egemenliğinde kalmış bir şehirdir. Türkiye'nin en büyük ve en eski höyüklerinden biri olan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü 27 uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Malatya Araç Kiralama?

Doğu Anadolu bölgesinin ekonomik olarak en gelişmiş şehri olan Malatya, tarihi ve kültürüyle yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerini kendine hayran bırakmayı başarıyor.
İş veya tatil amacıyla gittiğiniz Malatya araç kiralayarak çok daha rahat seyahat edebilirsiniz. Dilediğiniz kiralık aracı Malatya merkezden teslim alabilirsiniz. arabakirala.com.tr. sorunsuz bir şekilde araç kiralama işlemleriniz yapabilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar dilerim. 

Malatya Gezilecek Yerler?

  • Tarihi Yerler
  • Kutsal ve Dini Yerler
  • Mimari Yapılar
  • Özel Müzeler
  • Parklar
  • Kanyonlar 

Malatya'ya geldiğinizde geçmişe de yolculuk etmiş oluyorsunuz. Bu bağlamda şehri anlamak için en önemli duraklarınızdan biri Arslantepe Höyüğü. Ayrıca Arslantepe Açık Hava Müzesi, Malatya Kent Müzesi, Silahtar Mustafa Paşa Karavansarayı, Malatya Kültür Evi, Kan Kubbesi, Old Quarter Yaşam Müzesi, Atatürk Evi, Tarihi Tahtalı Hamamı gibi yerleri de gezebilirsiniz. Ayrıca Turgut Özal Tabiat Parkı, Beydağı Tabiat Parkı, Tecde Şelalesi, Sultansuyu, Levent Vadisi Seyir Terası doğa severlerin gidebileceği yerlerdir.

Malatya Location
Mobile Application
Google PlayApp StoreApp Gallery