Araç Kiralama

HGS sistemi Nedir?

03.05.2023
İçerikler [göster]

HGS sistemi Nedir?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), Türkiye'de otomobillerin, kamyonların, otobüslerin ve diğer araçların Otoyol, Köprü ve Tünel gibi ücretli yolları kullanırken ödeme yapmak için kullanılan elektronik bir sistemdir. HGS, aracın plakasına takılan bir elektronik etiket ve geçiş ücretlerinin ödendiği bir ön ödemeli karttan oluşur.

HGS etiketi, araçların geçiş yaptığı herhangi bir HGS noktasından geçerken okunur ve geçiş ücreti otomatik olarak etikete yüklenen bakiyeden düşülür. HGS sistemi, trafiği daha hızlı ve güvenli hale getirirken, geçiş ücretlerinin daha hızlı ve kolay ödenmesine yardımcı olur.

HGS sistemi 

2023 HGS ücretleri Ne Kadar?

HGS ücretleri, kullanılan güzergah ve araç tipine göre değişiklik gösterir. Türkiye'deki ücretli otoyol, köprü ve tünel geçişlerinde HGS ücretleri, geçilen bölümün uzunluğuna ve aracın sınıfına (otomobil, kamyon, otobüs vb.) göre belirlenir.

HGS ücretleri, her yıl güncellenir ve değişiklik gösterebilir. Ancak, genel olarak 2023 yılı itibariyle HGS ücretleri aşağıdaki gibi olacaktır:

  • Otoyol geçişleri için otomobillerde kilometre başına 0,35 TL, kamyon ve otobüslerde ise kilometre başına 0,70 TL
  • İstanbul Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçişleri için otomobillerde 58,25 TL, kamyon ve otobüslerde ise 116,50 TL
  • İstanbul Avrasya Tüneli geçişleri için otomobillerde 46,25 TL, kamyon ve otobüslerde ise 92,50 TL

Ancak, bu ücretler kesin değildir ve değişiklik gösterebilir. Güncel HGS ücretleri için, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesi veya HGS satış noktalarından bilgi alabilirsiniz.

HGS sistemi  Tabelası

HGS Sistemi Nereden Alınır?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) sistemi için etiketler ve kartlar, Türkiye genelindeki birçok banka, PTT şubeleri, HGS satış noktaları ve online olarak da satın alınabilir.

Bunun yanı sıra, bazı bankalar müşterilerine HGS etiketi vermektedir ve bu etiketleri araç sahipleri ücretsiz olarak alabilirler. HGS etiketi almak için gerekli belgeler araç ruhsatı, nüfus cüzdanı veya pasaporttır.

HGS sistemi Araç Yapıştırma Görseli

HGS etiketi satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri, etiketin doğru araç sınıfına göre seçilmesidir. Araç sınıfı belirlenirken aracın türü, ağırlığı ve aks sayısı dikkate alınır.

HGS etiketi ve kartları kullanmak için öncelikle bir HGS hesabı açmak gereklidir. Bu hesap banka şubelerinden veya online olarak açılabilir ve hesaba yükleme yapılması gereklidir. HGS hesabına yükleme yapmak için banka hesabı veya kredi kartı kullanılabilir.

Oto Kiralama Nasıl Yapılır?

Araç kiralama hizmeti almak isterseniz, birçok yerel ve uluslararası oto kiralama şirketi ve rent-a-car şirketi arabakirala.com.tr üzerinde bulunmaktadır. İstanbul'da bulunan oto kiralama şirketleri genellikle günlük, haftalık, aylık veya daha uzun süreli araç kiralama seçenekleri sunarlar.

Araç kiralama hizmeti almadan önce aşağıdaki konulara dikkat etmeniz önemlidir:

  1. Araç kiralama şirketi: Tanınmış ve güvenilir bir araç kiralama şirketi seçmek önemlidir. arabakirala.com.tr üzerinden güvenli bir şekilde kurumsal araç kiralama firmalarını saniyeler içerisinde karşılaştırabilir istediğiniz aracı kolayca kiralayabilirsiniz.
  2. Araç seçenekleri: Araç kiralama şirketinin filosunda bulunan araç seçenekleri sizin ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize uygun olmalıdır. Araç sınıfı, marka, model, yakıt tipi ve diğer özellikler gibi faktörleri değerlendirebilir ve seçiminizi buna göre yapabilirsiniz.
  3. Fiyatlandırma ve ek ücretler: Araç kiralama fiyatları, kiralama süresine, araç sınıfına, sigorta kapsamına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ayrıca, ek ücretler, vergiler, sigorta ve yakıt politikaları gibi konuları da dikkate almalısınız. Sözleşme ve anlaşma şartlarını dikkatlice okuyarak gizli maliyetlerden kaçınmalısınız.
  4. Sigorta kapsamı: Araç kiralama şirketinin sunduğu sigorta kapsamını incelemeli ve ne tür bir sigorta polisi dahilinde olduğunu belirlemelisiniz. Kapsamlı sigorta, hırsızlık sigortası, kasko gibi seçenekleri değerlendirebilir ve ihtiyaçlarınıza göre bir sigorta paketi seçebilirsiniz.
  5. Kiralama süresi ve kilometre sınırlaması:Oto kiralama süresi ve kilometre sınırlaması gibi kiralama şartlarını dikkate almalısınız. Kiralama süresi uzadıkça genellikle fiyatlar artabilir ve kilometre sınırlaması da belirli bir sınırlamaya tabi olabilir. Kiralama süresi ve kilometre sınırlaması konularını önceden anlaşma şartlarında belirleyerek süprizlerle karşılaşmamış olursunuz.
  6. Araç teslim alma ve iade: Araç kiralama şirketinin araç teslim alma ve iade süreçleri değişkenlik gösterebilmektedir. arabakirala.com.tr tedarikçilerin kiralama koşullarına ulaşabilirsiniz.
Araç Kiralama
Kategoriler: Araç Kiralama